Wiewióreczki gr III

wiewioreczki z orzechem

Witamy w grupie Wiewióreczki

„Wiewióreczki” to grupa integracyjna, do której w roku szkolnym 2023/24 uczęszcza 20 dzieci 3,4,5,6-letnie. Dzieci młodsze posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Grupa funkcjonuje w godzinach 6:30 – 15:30, po godzinie 15:30 do godziny 16:30 dzieci można odbierać z grupy I „Biedroneczki”

W poprzednim roku szkolnym nasza grupa wprowadziła innowację pedagogiczną „Pomóż mi zrobić to samemu” wykorzystującą w pracy codziennej elementy Metody Marii Montessori. Funkcjonowanie dzieci w różnym wieku – od 3 do 6 lat ma prowadzić do stworzenia dzieciom naturalnego środowiska, zbliżonego do rodzinnego, w którym kształtuje się poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, chęć niesienia pomocy młodszym lub słabszym, szeroko rozumiana cierpliwość, chęć współpracy oraz współdziałania, dzielenia się. Starsze dzieci pomagają młodszym lub słabszym w wielu czynnościach, zadaniach, stając się jednocześnie wzorem do naśladowania. W takiej grupie jest również większa wyrozumiałość, empatia, zrozumienie dla niedociągnięć, pomyłek i błędów innych osób, wynikających z wieku lub ograniczeń spowodowanych niepełnosprawnością. Wpisuje się to w podstawowe założenie pedagogiki Montessori: ponieważ każde dziecko jest inne, powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie – czyli przez swoje możliwości, kompetencje i umiejętności – indywidualnych planów rozwojowych tak, by ich właściwa realizacja umożliwiała im naukę samodzielną i efektywniejszą.

Nasze dzieci pracują w oparciu o nową podstawę programową oraz „Program wychowania przedszkolnego” Wiesławy Żaby- Żabińskiej, Wioletty Majewskiej, Renaty Paździo wydawnictwa MAC oraz ćwiczenia dla dzieci pięcio-
i sześcioletnich „Kolorowe Karty” Inne programy realizowane w ciągu roku szkolnego to:
• Bezpieczny przedszkolak - program profilaktyczny D. Łubisz
• Program wychowawczy Publicznego Przedszkola nr 4 w Łasku im. Leśne Skrzaty R. Pacuszka
• Program działań przyrodniczo - ekologicznych „Eko Skrzaty w pracowni od chmurką” - D. Łubisz, P. Borycka.
• „One są wśród nas” - innowacja pedagogiczna - M. Woźniak, R. Pacuszka, J. Kuśmirowska, A. Bartos,
K. Rzeźniczak, P. Borycka
• „Leśne Skrzaty wędrują po Polsce i innych krajach Europy” - innowacja pedagogiczna - G. Knol, E. Zalewska,
A. Krakowiak.
• „Poznajemy zawody naszych rodziców” - A. Bartos
• „Przygoda z językiem angielskim” - A. Bartos

Podczas zajęć nauczycielki pobudzają działania dziecka w różnych obszarach aktywności: społecznej, językowej, poznawczej, artystycznej, ruchowej, zdrowotnej stosując metody aktywne, praktyczne, programowe, eksponujące. Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach, w których stosowane są metody lub elementy metod np.: Karla Orffa, Rudolfa Labana, Weroniki Sherborn, Knillów, Kniessów, Tulina, Batii Strauss, Klanzy itp. Podczas zajęć i zabaw nauczycielki
i personel przestrzega zasady bezpieczeństwa i higieny. Dzieci z orzeczeniami mają dodatkowe zajęcia według indywidualnego harmonogramu, z którym został zapoznany rodzic. Każdy dzień w przedszkolu to nowe wyzwania i doświadczenia. Wiele radości sprawia dzieciom nauka tańców, śpiewanie piosenek, wykonywanie prac plastycznych z zastosowaniem ciekawych technik.
Dzieci w miarę możliwości i warunków atmosferycznych wychodzą na spacery i wycieczki po najbliższej okolicy podziwiając przyrodę o różnych porach roku oraz architekturę naszej miejscowości.
W naszej sali znajdują się kąciki: konstrukcyjny, manipulacyjny, plastyczny, przyrodniczy, czytelniczy. W ciągu roku organizowane są dodatkowe kąciki tematyczne. Sala została w dużym zakresie doposażona w zabawki, klocki i pomoce dydaktyczne M. Montessori.
W nowym roku szkolnym zostały zaplanowane uroczystości, imprezy okolicznościowe w wąskim grupowym gronie np.: Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka, Dzień Pustej Klasy, Święto Niepodległości - śpiewanie hymnu, Dzień Pluszowego Misia, Zabawy Andrzejkowe, Spotkanie z Mikołajem, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Języka Ojczystego, Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny / Dzień Kolorowej Skarpetki, Prima Aprilis, Światowy Dzień Autyzmu, Dzień Ziemi, Dzień Mamy i Taty, Mały Olimpijczyk, Jestem Europejczykiem, Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego.
W grupie dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia z języka angielskiego oraz dwa razy w tygodniu zajęcia z Religii.
Rodzice utworzyli własną grupę na Facebook, za pośrednictwem której kontaktują się z nauczycielem na bieżąco.

wiewioreczki z orzechem