Wiewióreczki

Do grupy VII „Wiewióreczki” - integracyjnej w roku szkolnym 2020/2021 uczęszcza 17 dzieci
w wieku pięciu lat, 2 czterolatków i 1 trzylatek (czworo dzieci posiada orzeczenie). W tym roku oddział VII otwarty jest w godzinach 7.30 -15.30, rano do godziny 7.30 dzieci zbierają się w grupie „Biedroneczki” a po godzinie 15.30 dzieci można odbierać z grupy „Jeżyki.”

Nauczycielki prowadzące to: mgr Jolanta Kuśmirowska, mgr Grażyna Knol mgr Hanna Waśniewska oraz nauczycielki wspierające: mgr Małgorzata Woźniak i mgr Joanna Banaszczyk. Panie z grupy pracują w oparciu o nową podstawę programową oraz „Program wychowania przedszkolnego” Wiesławy Żaby- Żabińskiej, Wioletty Majewskiej, Renaty Paździo wydawnictwa MAC oraz ćwiczenia dla dzieci pięcioletnich „Kolorowy start.” Inne programy realizowane w ciągu roku szkolnego to:

• Bezpieczny przedszkolak – program profilaktyczny D. Łubisz
  • Program wychowawczy Publicznego Przedszkola nr 4 w Łasku im. Leśne Skrzaty R. Pacuszka
  • „Bajki, bajeczki czytajmy dzieciom”. Program rozwijania zainteresowań czytelniczych A. Kranas
  • Program działań przyrodniczo – ekologicznych „ Eko Skrzaty” w pracowni od chmurką – D. Łubisz, P. Borycka.
  • „One są wśród nas” – innowacja pedagogiczna – M. Woźniak, R. Pacuszka, N. Sudolska, A. Bartos, K. Rzeźniczak, P. Borycka
  • „Leśne Skrzaty wędrują po Polsce i innych krajach Europy” – innowacja pedagogiczna - G. Knol, E. Zalewska, A. Krakowiak.
  • Poznajemy zawody naszych rodziców – A. Bartos
  • „Przygoda z językiem angielskim” – A. Bartos

W grupie pięciolatków przewidziane są dwa zajęcia dydaktyczne każdego dnia i zajęcia i zabawy kierowane przez nauczyciela i organizowane samodzielnie przez dziecko. Dzieci z orzeczeniami mają dodatkowe zajęcia wg indywidualnego harmonogramu, z którym został zapoznany rodzic lub opiekun prawny.

Podczas zajęć nauczycielki pobudzają działania dziecka w różnych obszarach aktywności: społecznej, językowej, poznawczej, artystycznej, ruchowej, zdrowotnej stosując metody aktywne, praktyczne, programowe, eksponujące. Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach, w których stosowane są metody lub elementy metod np.: Karla Orffa, Rudolfa Labana, Weroniki Sherborn, Knillów, Kniessów, Tulina, Batii Strauss, Klanzy itp. Podczas zajęć i zabaw nauczycielki i personel przestrzega zasady bezpieczeństwa i higieny.

Dzieci w miarę możliwości i warunków atmosferycznych wychodzą na spacery i wycieczki w najbliższej okolicy przedszkola, podziwiając przyrodę o różnych porach roku oraz architekturę naszej miejscowości.

W naszej sali znajdują się kąciki: konstrukcyjny, warsztat, lalek, fryzjerski, manipulacyjny, plastyczny, przyrodniczy. W ciągu roku organizowane są dodatkowe kąciki tematyczne. Sala została w dużym zakresie doposażona w zabawki, klocki i pomoce dydaktyczne dzięki rodzicom poprzez dary lub zakup z funduszy grupy, jednak zabawki ze względu na sytuacje epidemiologiczną są podzielone i dezynfekowane i wystawiane na kwarantannę naprzemiennie. Do grup zostały zakupione specjalne poduszki do siedzenia, które można dezynfekować.

W nowym roku szkolnym zostały zaplanowane uroczystości, imprezy okolicznościowe w wąskim grupowym gronie np.: Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka, Dzień Pustej Klasy, Święto Niepodległości – śpiewanie hymnu, Dzień Pluszowego Misia, Zabawy Andrzejkowe, Spotkanie z Mikołajem, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Języka Ojczystego, Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny, Prima Aprilis, Światowy Dzień Autyzmu, Dzień Ziemi, Dzień Mamy i Taty, Mały Olimpijczyk, Jestem Europejczykiem, Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego. Uroczystości i imprezy okolicznościowe mogą być modyfikowane w związku z sytuacją epidemiologiczną.

W grupie dwa razy w tygodniu (wtorek i czwartek) odbywają się zajęcia z języka angielskiego.

Rodzice utworzyli własną grupę na Facebook, za pośrednictwem której kontaktują się z nauczycielem na bieżąco.