Biuletyn Informacji Publicznej - PP4 Łask

Z Sową Mądrą Głową poznajemy żywność zdrową - podsumowanie jesiennej akcji.

sowa madra glowa podsumowanie akcjiDzieci z Przedszkola Nr 4 w Łasku w r. szk. 2015-2016 przystosowując się jednocześnie do zmian w zakresie żywienia w przedszkolach, objętę są autorskim programem pt.: „Z Sową Mądrą Głową poznajemy żywność zdrową”. Założeniem programu jest nauka przez zabawę oraz degustację zdrowego jedzenia. „Skrzaty” w formie zorganizowanych zabaw dla wszystkich dzieci z całego przedszkola, nazywają zdrowe produkty, poznają ich wartości i rodzaje, przygotowują grupowe i indywidualne prace plastyczne w przedszkolu oraz w domu z Rodzicami, które potem pokazywane są na wystawie na tablicy pt.: „Galeria Leśnych Skrzatów” oraz w Bibliotece Miejskiej i Gminnej Łask, filia w Kolumnie. W formie degustacji, dzięki ogromnej pomocy Rodziców, dostarczających tematycznie wskazane produkty, dzieci uczyły się, co jest zdrowe. Jednocześnie posiłki w dni akcji były tematycznie dostosowane do poznawanego produktu, kolorem natomiast dostosowane były nawet stroje przedszkolaków i pracowników przedszkola.

Po krótkich przedstawieniach, zabawach, w wesołej i przyjaznej dzieciom formie, odbywały się degustacje, po których „Leśne Skrzaty” zdrowymi produktami częstowały się z Rodzicami i zabierały produkty spakowane w specjalne torebki, by kontynuować akcję w domu. Program realizowany będzie przez cały rok szkolny, w kolejnych porach roku, w cyklicznej formie grupowych spotkań z autorką projektu. Zaplanowanych jest w sumie 20 spotkań. W grudniu zakończył się pierwszy etap programu tj.: cz. I pt. „Jesień zdrowie w koszu niesie – poznajemy witaminy owoców i warzyw”. Dla „Leśnych Skrzatów” odbyło się 8 spotkań, w niektórych udział wzięli również Rodzice przedszkolaków. Jesienią odbyły się następujące dni: „W jak witaminy winogrona”, „Jabłuszka zdrowe rumiane słońcem i wiatminami malowane”, „Ile witamin kryje gruszka, która wpadła do fartuszka?”, „Marchewkowe witaminy na marchewki urodziny”, „Ile witamin ma ogórek ubrany w zielony garniturek?”, „Zajączek Szaraczek zdradzi ile witamin kryje buraczek”, „Czerwona pomidorowa kula witaminy przytula”, „Papryki kolorowe pyszne i zdrowe”. Na spotkaniach zjedliśmy w przedszkolu bardzo wiele kilogramów zdrowych owoców i warzyw. Dzieci w te dni otrzymywały również do domu zakupione przez przedszkole soki bądź owoce. Akcje są możliwe głównie dzięki pomocy Rodziców „Leśnych Skrzatów”. Dni Sowy Mądrej Głowy zyskały aprobatę dzieci i Rodziców, którzy czynnie włączają się również w przygotowanie specjalnych strojów dla przedszkolaków. Już po jesiennym etapie zauważyć można pierwsze efekty, dzieci chętniej sięgają po zdrowe produkty i przekąski, przypominają co się w danych pokarmach kryje np. podczas posiłków. Ruszyła już akcja II, tj.: spotkań zimowych, zaplanowana jest także część wiosenna i letnia. Wybór zdrowych produktów zaowocować może w przyszłości zdrowymi nawykami. Przykładem i poprzez zabawę dzieci uczą się najefektywniej.

Anna Piotrowska

Copyright © 2013. Publiczne Przedszkole nr 4 w Łasku-Kolumnie Rights Reserved.